Coaching to uwaga poświęcona drugiemu człowiekowi, jego zasobom, odpowiedzialności i wnętrzu. Coaching korzysta z wielu narzędzi rozwojowych: coachowie pracują między innymi z narzędziami Racjonalnej Terapii Zachowań, czerpią z psychologii pozytywnej czy z terapii behawioralnej. Praca z podświadomością i z przekonaniami okazuje się często głównym trzonem sesji.
Ciekawi Cię po co i nad czym można pracować z coachem? Odpowiedź jest prosta – nad tym, nad czym aktualnie potrzebujesz!
Przeczytaj o 7 kluczowych pytań dotyczących coachingu:
- Coaching to nie psycholog czy terapeuta, więc co właściwie będzie działo się na sesji?
Coach jest strażnikiem celu osoby, z którą pracuje – oznacza to, że pomaga Ci w procesie weryfikowania Twoich celów, asystuje w procesie Twojej zmiany, pokazuje Ci narzędzia, z których możesz korzystać później samodzielnie w życiu, towarzyszy Ci w procesie zmiany.
Sesje mają określony cel, ale to Ty nadajesz im kierunek.
- Certyfikat coacha może mieć każdy – jak znaleźć odpowiedniego specjalistę?
Aby zostać coachem należy ukończyć kurs coachingowy i otrzymać certyfikat. Kursy są różne – warto sprawdzić, ile godzin coach szkolił się przed zdaniem certyfikatu (są kursy kilkudziesięciogodzinne i takie, które mają ich ponad trzysta). Ważne jest także, czy kurs był zgodny ze standardami ICF, czyli International Coach Federation. Dodatkowym potwierdzeniem umiejętności coacha jest to, czy jest on zrzeszony znaczącej organizacji, np. w Izbie Coachingu. Niezwykle ważną rzeczą jest także to, czy coach poddaje się regularnie superwizji, czyli czy weryfikuje on swoją pracę u bardziej doświadczonych kolegów po fachu.
Z odpowiednim coachem „łapiesz dobrą energię” – tak zwyczajnie, relacyjnie, po ludzku. Powinieneś czuć się dobrze i bezpiecznie z coachem, z którym będziesz pracował, bo przed Tobą kilka tygodni lub miesięcy skupionych na celu. Będą chwile piękne, a czasami trudne, dlatego niezwykle ważne jest, abyś ufał osobie, która prowadzi Twój proces.
- Jak wygląda sesja coachingowa?
Sesja trwa zwykle 60-90 minut (w moim przypadku 60 minut). Podczas pierwszej sesji opracowujesz z coachem tzw. kontrakt – to umowa pomiędzy Wami dotycząca współpracy (może być on ustny lub pisemny, w zależności od sposobu pracy). W tym czasie coach rozmawia z Tobą na temat Twojego celu, na późniejszych etapach sprawdza postępy, weryfikuje aktualność celu, etc.
Coach pracuje głównie pytaniami, dlatego nie zdziw się, jeśli nie usłyszysz podczas sesji zdań oznajmujących. Coach podczas sesji może zaproponować Ci różne ćwiczenia, które będą pomocne przy pracy nad celem.
Ważne jest to, że coach szanuje Ciebie i Twoje uczucia – jeśli nie będziesz gotów zmierzyć się z jakimś tematem, zawsze możesz powiedzieć „stop”.
Zwykle proces coachingowy trwa 6-12 sesji.
- Jak często należy odbywać sesje?
To zależy. Praca na sesjach to tylko część pracy nad celami, wiele dzieje się pomiędzy sesjami, w codziennym życiu, dlatego wskazany jest odstęp 1-2 tygodni pomiędzy spotkaniami. Czasami otrzymujesz zadania domowe, przy których potrzebujesz czasu na wdrożenie ich w życiu, dlatego zbyt małe odstępy czasu pomiędzy sesjami nie są wskazane.
- Czy w sesjach można uczestniczyć parami (np. narzeczeni)?
Tak! Coaching związków i relacji to praca w parze (np. partnerskiej, narzeczeńskiej czy małżeńskiej). Zdecydowanie jest ona wskazana, jeśli planujesz ważną zmianę w życiu, np. ślub.
Warto ustalić wówczas wspólne cele w obliczu znaczącej zmiany w życiu.
- Czy coach udziela porad?
NIE! Podczas coachingu coach nie udziela porad, nie wymądrza się, nie opowiada o sobie. To jest czas przeznaczony dla osoby, która pracuje nad celem – coach jest przy Tobie, asystuje Ci w zmianie, wspiera Ciebie i Twój cel, pokazuje Ci narzędzia i pomaga Ci odkrywać nowe ścieżki. Coach nie jest wszystkowiedzącym nadczłowiekiem. Kropka.
- Kto jest odpowiedzialny za proces zmiany?
TY! To jest twój cel i Twoja zmiana!
Ty pracujesz na sesjach i pomiędzy nimi oraz bierzesz odpowiedzialność za swój rozwój – nikt nie zrobi tego lepiej, niż Ty sam!